16. sjednica Sabora SIH-a u Rijeci, 29. lipnja 2012.

Sabor

Sabor je najviše tijelo upravljanja SIH-a, a sačinjavaju ga imenovani predstavnici izviđačkih udruga, redovnih članica Saveza. Sabor može pravovaljano odlučivati ako je sjednici nazočna najmanje 1/3 imenovanih predstavnika, a odluke donosi natpolovičnom većinom nazočnih, osim u posebnim slučajevima navedenima u Statutu Saveza kada se traži dvotrećinska većina.

Predsjednik i dopredsjednici

Predsjednik SIH-a predstavlja i zastupa Savez. Odgovoran je za zakonitost rada Saveza i funkcioniranje tijela upravljanja. Predsjednik SIH-a predlaže izbor Izvršnog odbora SIH-a te daje suglasnost na izbor glavnog načelnika SIH-a i tajnika SIH-a. Predsjednik SIH-a može djelomično ili u cijelosti obustaviti izvršenje odluke tijela ili dužnosnika SIH-a koja je suprotna zakonu, Statutu ili Programu SIH-a.

Dopredsjednici SIH-a djeluju prema pravima i dužnostima povjerenim im od Predsjednika SIH-a. Područje djelovanja Predsjednik SIH-a može odrediti u pisanoj ili usmenoj formi, može biti opće ili posebne naravi.

Na 31. izbornom zasjedanju Sabora Saveza izviđača Hrvatske, održanom 23. ožujka 2024. godine u Zagrebu, za predsjednika Saveza izviđača Hrvatske izabran je Bojko Kukić (OI “Jarun”, Zagreb).

Za dopredsjednike su izabrani Marko Kovačević (OI “Javor”, Zagreb) i Lidija Pozaić Frketić (OI “Jarun”, Zagreb).

Vijeće

Vijeće je najviše tijelo upravljanja SIH-a između dva zasjedanja Sabora, a broji do 15 članova koje bira Sabor. Članovi Vijeća biraju predsjednika i dopredsjednika Vijeća iz svojih redova. Sjednice Vijeća održavaju se prema potrebi, a najmanje dvaput godišnje.

Vijeće može pravovaljano odlučivati ako sjednici prisustvuje natpolovična većina članova, a odluke donosi natpolovičnom većinom nazočnih, osim u slučajevima kada je Statutom propisano drugačije.

Sadašnji sastav Vijeća izabran je na 31. izbornom zasjedanju Sabora Saveza izviđača Hrvatske, održanom 23. ožujka 2024. godine:

1. Marija Varga, OI “Sirius”, Varaždin,
  2. Tin Stubić, OI “Kamengrad”, Koprivnica,
  3. Ramona Zglavnik, US “Sveti Juraj”, Bjelovar
  4. Tanja Miklavčić, OI “Suncokret”, Osijek
  5. Marija Andrijana Galešić, OI “Sljeme”, Zagreb
  6. Jelena Tojaga, TUS “Tur”, Velika Gorica
  7. Dario Bogović, 28. SDI “Dubrava”, Zagreb
  8. Dragan Mladenović, OI “Vladimir Nazor”, Karlovac
  9. Andrea Seifert, OIP “Kantrida”, Rijeka
  10. Alen Matejčić, OIP “Kantrida”, Rijeka
  11. Damir Honović, OI “Istra”, Pula
  12. Dijana Begović, OIP “Brodosplit”, Split
  13. Željko Roglić, SK “Marjan”, Split
  14. Toni Kelava, OIP “Spinut”, Split
  15. Marin Tudor, SK “Split”, Split

Predsjednik i dopredsjednik Vijeća biraju se između članova Vijeća.

Vijeće za provedbu svojih zadaća prenosi dio svojih nadležnosti na stalna radna tijela:

• Odbor za djecu i mlade
    • Odbor za odrasle u izviđaštvu
    • Financijski odbor
    • Odbor za (normativne) akte
    • Stegovno povjerenstvo
    • Odbor za prigovore, pritužbe i žalbe
    • Povjerenstvo za dodjelu priznanja i odlikovanja SIH-a
    • Povjerenstvo za licenciranje

Izvršni odbor

Izvršni odbor je tijelo upravljanja koje operativno rukovodi radom SIH-a, a ukupno broji 5 članova. Predsjednika i članove Izvršnog odbora imenuje i razrješuje Vijeće SIH-a na prijedlog Predsjednika SIH-a.

Od 4. srpnja 2021. godine, članovi Izvršnog odbora su:

• Mirela Varović
  • Boris Krajinović, rizničar
  • Siniša Ivanković, dopredsjednik SIH-a i predsjednik Izvršnog odbora
  • Aleksandar Lukić, dopredsjednik SIH-a, od 23. veljače 2022. godine

Načelnici

Načelnici SIH-a neposredno rukovode određenim područjem djelovanja SIH-a, prema kojem se im se određuje naziv, u skladu s odlukom o nadležnostima pojedinih načelnika koju donosi Izvršni odbor i općim i posebnim aktima SIH-a.

• glavni načelnik: Boris Vujnović, OI “Borongaj” (Zagreb), u mandatu od 14. studenog 2022. godine.

U mandatu od 18. siječnja 2023. godine:

• načelnica za naobrazbu: Ivana Jarebica, OIP “Spinut” (Split),
  • načelnik za informacijski sustav i podršku: Milan Macut, OI “3. maj” (Rijeka),
  • načelnica za komunikaciju i medije: Helen-Marie Kerovec, OI “Okić” (Sveti Martin pod Okićem),
  • načelnica za zaštitu djece i mladih: Matea Jakolić, 28. SDI “Dubrava (Zagreb),
  • načelnik za programe za djecu i mlade: Marko Kovačević, OI “Javor” (Zagreb).